JAK PEČOVAT O ŠPERKY

Máte už v rukou krásný nový šperk a chcete, aby dlouho vydržel stále ve skvělém stavu? Pojďme se podívat na tipy, jak to udělat.

1. ČIŠTĚNÍ 

Vyčistit šperk můžete sami doma nebo oslovit lokální zlatnictví, kde si poradí i s velmi zašlými šperky. Já servis čištění také provádím.

A jak na čištění doma? Na úplném začátku si musíte roztřídit šperky podle jejich materiálu a vzhledu. Budeme se zabývat těmi ze zlata a stříbra. Dále nás bude zajímat, zda jsou v nich nějaké kameny či perly a jiné přírodniny.  

Stříbrné a zlaté lesklé šperky můžete ponořit do teplé vody s pár kapkami jaru či mýdla. Pak je lehce vyčistěte jemným zubním kartáčkem či hadříkem. Po očištění šperky opláchněte čistou vodou a utřete jemnou bavlněnou utěrkou do sucha. 

Stříbrné a zlaté matné šperky můžete čistit i zubní pastou, která je lehce abrazivní. Následně dobře opláchnout a osušit. Nic abrazivního ale nepoužívejte na lesklé šperky.

Další variantou jsou speciální čističe z drogerie. Ty jsou většinou rozděleny na prostředky určené na stříbro nebo zlato. Fungují velmi rychle. Odstraní z povrchu zoxidovanou vrstvu, neboli tmavý povlak. Důležité je ale postupovat dle návodu výrobce. Všeobecně doporučuji používat ochranné pomůcky a nesahat do čističe holýma rukama. Dále pak dávat velký pozor na perly, korály, malachity, lápis, opály, textil, kůži a další pórézní přírodní materiály. Chemický čistič by je mohl narušit. Šperky v čističi nenechávejte dlouho, rozhodně ne více než pár minut. Mohly by se narušit letované spoje. Tento typ čištění neumí ale navrátit lesk, spíše jen odstraní tmavé fleky. Po použití chemického čištění je velmi důležité šperky propláchnout v čisté vodě a osušit. 

Utěrky na zlato nebo na stříbro lze zakoupit v drogeriích či zlatnictvích. Fungují velmi pěkně, dodají lesk. Čištění s nimi je pracnější, ale celkem bezpečné. Je složitější se dostat do drobných záhybů šperku. Tuto metodu bych použila na již opraný šperk ve vodě a osušený, který nemá na sobě velké nečistoty. Nepoužívejte chlupaté speciální utěrky na lesklé plochy, moly by se poškrábat a též jsou nevhodné na pozlacené šperky. Vrstva pozlacení je v řádech mikronů a každým čištěním se šperk otírá a pozlacení by se časem otřelo domů.  

Lesklé plochy čistěte hadříky na brýle a optiku. Povrch nepoškrábou, naopak krásně leští. Rovné plochy čistím hadříkem položeným na rovné desce stolu přejížděním sem a tam. 

Ultrazvuk je též skvělý pomocník. My zlatníci máme výkonnější, ale i domácí mašinky mohou udělat dobrou práci. Pozor na perly, korály, malachity, lápis, opály, textil, kůži a další pórézní přírodní materiály. Ze špinavé vody by naopak nasály nečistoty do sebe. Dále pozor i na ostatní kameny. Kdyby například smaragd měl v sobě inkluze, může prsknout. Do domácího ultrazvuku můžete nalít horkou vodu a přidat trochu jaru či tekutého pracího prášku. Šperk po několika minutách by měl prokouknout, pak stačí opláchnout v čisté vodě a osušit. Nelekejte se u broušených kamenů, protože něž uschnou, bývají díky optickému klamu vody jakoby slepé, bez brilance. Jak jste asi pochopili, ultrazvuk je skvělý pomocník, ale je potřeba určité opatrnosti u kamenů. Máte-li dilema, raději se zeptejte odborníka a neriskujte poškození kamene. 

Profesionální péče od zlatníka je samozřejmě také  možnost. Většinou se jedná o desítky korun za čištění, ale například briliantové šperky neskutečně prokouknou. 

2. PREVENCE 

Spoustě znečištění nebo dokonce zničení šperků lze předcházet. Jak? Celkem snadno, ale ne všichni tyto zásady dodržujeme. Pak je potřeba počítat s tím, že to může ovlivnit celkovou životnost šperku.

Sundávejte šperky před spaním, fyzickou aktivitou, plaváním, saunováním, vstupem do lázní, nanášením krémů, parfémů a tužidel.

Spánek by šperku nevadil. Ale v noci hlavně řetízky trpí při tlaku o krk, více se zamotávají. Činnosti, kdy se člověk více potí, vytváří na šperku povlak. Je pak potřeba mnohem častěji je čistit. V sauně se může kov více zahřát a dokonce pálit. Slunění je úplně samostatná kapitola. Kombinace opalovacího mléka, potu a mořské vody často dá zabrat při čištění i profíkovi. U sportů nejde jen o krásu šperku, ale i bezpečnost nositele či riziko ztráty šperku. Naprosto nejhorší ale bývají termální lázně. Stříbro v nich zčerná a domácím čištěním to neodstraníte.

Perlové náhrdelníky bývají navlečené na speciálních šňůrách. Častým nošením se šňůry natahují a perly pak kloužou. Je vhodné je nosit příležitostně. Po nošení otřít vlhkým hadříkem a uskladnit. Po čase můžete nechat perly převléknout. U drobných perliček je možné častým nošením dokonce narušit jejich strukturu a nit přeřeže perlu. To se může stát i u navlečení na řetízek, když perla či opál prokluzuje sem a tam.

3. USKLADNĚNÍ 

Kam šperky odkládat po sundání ? Tato otázka má dvě roviny. Když večer sundáte šperk, který si budete brát zase v horizontu dnů, pak postačí nějaký tácek, miska či šperkovnice v suché místnosti. Tím mám na mysli jinou místnost než je koupelna :-) V koupelně je vysoká vzdušná vlhkost a stříbru se to nebude moc líbit, urychlíte proces oxidace. 

Někdy se setkávám s tím, že šperky černají i ve šperkovnicích či krabičkách na šperky. Může to být způsobeno použitým materiálem. Molitan nebo lepidla stále uvolňují vlhkost a urychlí oxidaci. Sama jsem hledala dodavatele krabiček, který bude mít certifikaci a zamezíme tomuto efektu.

Chcete šperk uskladnit na delší dobu? Doporučuji jej kvalitně očistit a dát do igelitového sáčku se zavíracím spojem nebo zavakuovat a následně uchovat v sejfu či šperkovnici. Perlové šňůry se skladují v látkovém nebo koženém pytlíčku. Náhrdelníky skladujte rozepnuté, volně položené. 

Pro šperky s přírodními materiály je důležité právě skladování. Některé kameny jsou citlivé na světlo.. Když necháte dlouhodobě u okna například růženín nebo měsíční kámen, může začít blednout. Opály se na přímém slunci se zahřívají, což jim může časem ubrat na krásné vnitřní třpytivosti. 

 

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz