Chci se s Vámi podělit o svůj příběh... ...

jako malá jsem netušila, že o roky později budu šperkařka, nebo chcete-li, zlatnice.

Zlatnické řemeslo nemělo u nás v rodině z jižních Čech tradici. Já si kreslívala jen tak do šuplíku. Po dokončení všeobecného gymnázia se mi dostaly do ruky učitelské noviny. Zjistila jsem, že existuje v Praze škola pro zlatníky. Prahu jsem měla vždycky ráda a tak nějak jsem tušila, že se stane na čas i mým domovem. Na "učňák " jsem se dojela podívat a naprosto mě nadchlo, když jsem viděla žáky pracovat. Připadalo mi to jako jiný svět. Nebo spíše jako starý svět, kde čas plyne jinak a celá pozornost se upírá k malým předmětům. Představovala jsem si, jak od září nastoupím do školy a budu tvořit.

V září jsem opravdu nastoupila. Spolužáci byli o několik let mladší, učiteli jsme říkali "mistr", půl roku jsme pracovali jen s mosazí a učili se zacházet s nářadím a měřit šuplerou. V pátek jsem se vracela domů s bolavýma rukama, otlačenými prsty, znavená. Později jsme se dostali konečně k práci se stříbrem a podle školní osnovy tvořili různé typy šperků. Po třech letech jsme vše zakončili zkouškami z teorie a praxe a dostali výuční list.

Nějakou dobu jsem sbírala odvahu se pustit do práce zlatníka naplno. Za pomoci mojí rodiny jsem se přestěhovala zpět domů z Prahy a ve sklepě si zařídila malou dílničku. Nakoupila jsem si základní nářadí, stříbrné dráty a plech a vymýšlela svoje vlastní šperky. Zjistila jsem, že výrobu je potřeba zrychlit, zefektivnit a nebát se i nových technologií a postupů. Začala jsem šperky prodávat známým a na internetu. To obnášelo focení šperků a vytváření jejich databáze, práci s webem. Začátky to byly obtížné a učila jsem se ze své vykonané práce. Časem se mi naskytla možnost odejít opět do Prahy a pracovat nezávisle v zařízené zlatnické dílně. Opět jsem přetavila svůj život od základu a v Praze se usadila. Po několika letech se projekt společné dílny rozpadl a se třemi zlatnicemi jsme zůstaly a dílnu kompletně znovu zařídily a adaptovaly podle svého. Prostor se snažíme neustále zlepšovat a dokupovat nové nářadí a přístroje. Kvalitní nářadí má svoji cenu a je to radost, když si jej v obchodě vybírám. Část zisku tedy stále věnuji na vylepšení dílny. Dílnu naleznete v krásném prostředí Vinohrad poblíž kostela Sv. Ludmily na Náměstí Míru. Toto místo je jedním z mých nejoblíbenějších v Praze.

Několikrát ročně se snažím vytvořit novou kolekci stříbrných šperků. Během roku vyrábím i šperky na zakázku ze stříbra a zlata. Pracuji na výrobě šperků pro e-shop, zpracovávám a odesílám objednávky. Každý šperk, který prodávám, mi prošel pod rukama.

...vaše Hanka Pokorná